Projekt DeSeR- sprawozdania z działań

Savoir- vivre

Dnia 16 grudnia 2019r. w „Karczmie Jana” odbył się ostatnim warsztatem zajęć „Szkoły dla Rodziców” w ramach projektu „Dorosłość, samodzielność, rodzina” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, które miało na celu naukę savoir-vivre w różnych sytuacjach życiowych. Forma spotkania była uroczysta z uwagi na formę spotkania, jakim była kolacja Wigilijna. Mówiliśmy o tym po czym można rozpoznać kulturalnego człowieka nawet, jeśli byłby ubrany w łachmany. To ruch ciała, mimika, sposób bycia, wysławiania się, uśmiechu, postępowania nawet w drobnych spawach – wszystko to mówi nam o tym, kim jesteśmy.
Wspólnie doszliśmy do wniosku że, dobre maniery, dobre wychowanie, poprawne zachowanie, wszystko to esencja savoir vivre i nie znaczy ni mniej ni więcej jak życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji, te nienaganne formy powinny być naszymi nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa.
Jeśli jednak los sprawił, że nie wynieśliśmy dobrego wychowania z naszego rodzinnego domu. Nic straconego, można to nadrobić. Sama chęć bycia nienagannym jest już godna pochwały. Z tym jednogłośnie zgodzili się wszyscy uczestnicy warsztatów.
Miejsce, okoliczności i forma tych zajęć nie była przypadkowa. Bo nic tak nie uczy jak przykład, tu i teraz namacalnie. Tego właśnie doświadczyli uczestnicy projekt.

Kulinarne atelier

W dniu 20 grudnia 2019 roku grupa uczestników Projektu Nr. RPZP.07.06.00-32-K010/18 pn. „ Dorosłość, samodzielność, rodzina” - 20 uczestników oraz 2 opiekunów, wzięła udział w warsztatach w „Kulinarnym Atelier” przy Alei Wojska Polskiego 184C w Szczecinie prowadzonym przez Pana Leszka Wodnickiego. Jest on uczestnikiem finałowej czternastki II edycji polskiego MasterChef. „Oddał fartuch” dopiero w 11 odcinku programu. Jak sam przyznaje gotowanie to jego życie i prawdziwa pasja.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w przygotowaniu pod okiem kucharzy dwudaniowego obiadu z deserem. Zajęcia były również okazją do rozmów, wymiany poglądów i „plotkowania”.

Przygotowany podczas zajęć posiłek został spożyty przy elegancko nakrytych stołach, z zachowaniem zasad savoir vivre. Udział w zajęciach umożliwił uczestnikom projektu podpatrzenie jak wygląda „od kuchni” praca w restauracji, był swoistym procesem socjalizacji, w którym uczestnicy nabyli wartości, normy oraz wzory zachowań w wyniku oddziaływań otoczenia, uczestnicy rozwinęli również kompetencje społeczne. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni z tej formy spędzania czasu.