Dzień Pracownika Socjalnego

19 listopada 2010 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbędą się obchody Dnia Pracownika Socjalnego. Start o godz. 14.00.

Dzień Pracownika Socjalnego jest obchodzony w Polsce 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990.
Art. 51.4. :
”Dzień 21 listopada ustanawia się Dniem Pracownika Socjalnego.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej przyznaje za wybitne osiągnięcia nagrody specjalne.”
Nowa ustawa z 2004 roku (z późn. zm.) podtrzymała zapis o święcie (Art. 121.4.)
Jest  to ustawowe święto pracowników socjalnych, ale traktowane i obchodzone jako święto wszystkich pracowników pomocy społecznej.
 
Dzień 21 listopada upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w Borach Tucholskich w 1989 roku, w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, ówczesny minister pracy i polityki społecznej, oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego.
Stwierdzono wówczas, że w nowej sytuacji społecznej w okresie transformacji pomoc społeczna to nie tylko wspieranie słabych, chorych i niepełnosprawnych, to również pomoc ubogim, bezrobotnym czy bezdomnym. Między innymi dlatego na tym spotkaniu padła propozycja przejęcia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej spraw pomocy społecznej, które dotąd były w gestii Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. To był początek dzisiejszej pomocy społecznej.
 
Podczas tego spotkania stwierdzono także konieczność opracowania projektu nowej ustawy o pomocy społecznej i stworzenia ośrodków pomocy społecznej. Dla uczestników spotkania dzień 21 listopada urósł do rangi symbolu, dlatego postanowiono go uczcić.

Sposób świętowania Dnia Pracownika Socjalnego ma już w Polsce wieloletnią tradycję.
Składają się na nią spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, w trakcie których pracownicy socjalni oraz inni pracownicy pomocy społecznej otrzymują nagrody i wyróżnienia. 21 listopada każdego roku Minister odpowiedzialny za resort pomocy społecznej wręcza specjalne nagrody za wybitne i nowatorskie działania w obszarze pracy socjalnej oraz pomocy społecznej.