Relacja z wizyty studyjnej w Paryżu

W dniach 20-25 maja 2012 roku 34-osobowa delegacja przedstawicieli różnych służb pomocy społecznej z całej Polski, w tym pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach - Daniel Kiełczewski, wzięli udział w wizycie studyjnej w Paryżu na temat „Systemu pomocy i ochrony dzieci i młodzieży oraz ich rodzin we Francji. Od planu działania do innowacyjnego rozwiązania”.

Wyjazd odbyły się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą „Koordynacja na rzecz aktywnej integracji” realizowany przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich i Instytut Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie.

Wizyta rozpoczęła się wykładem prof. dr hab. Paula Durning na Uniwersytecie Paris Ouest Nanterre la Defense na temat zmian systemu opieki nad dzieckiem we Francji wprowadzonych reformą w 2007 roku. Następnie odwiedzono biuro spraw społecznych i zdrowia ds. pomocy dziecku, spotkano się z radną miasta Colombs oraz radnymi Departamentu Val d`Ois. Największe wymiana doświadczeń nastąpiła jednak, po spotkaniu się z praktykami oraz specjalistami skupionymi w stowarzyszeniach działających na rzecz: dzieci, samotnych matek, rodzin zastępczych oraz usamodzielniających się wychowanków.


Wizyta okazała się cennym doświadczeniem, ponieważ uważa się, iż Francja ma jeden z najlepiej zorganizowanych systemów pomocy i ochrony dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Można powiedzieć, iż wiele z zastosowanych rozwiązań we Francji mamy już dziś w Polsce, np: Asystenta Rodziny - wprowadzonego ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 roku, a także prężnie działające stowarzyszenia, które prowadzą domy dla samotnych matek czy placówki wsparcia dziennego.


Po zakończonej wizycie znalazł się czas na wnioski z których wynikało, że Francja zazdrości nam jednego a mianowicie imponującego zaangażowania wszystkich pracowników ogólnie rozumianej pomocy społecznej.