O Asystencie Rodzinnym w Sejmie

Dyrektor Beata Karlińska uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej I Rodziny w Sejmie. Obrady z dnia 19.10.2010 dotyczyły projektu „Ustawy o rodzicielstwie i pieczy zastępczej” i brało w nich udział wiele podmiotów samorządowych z całej Polski.
 
Pani Karlińska w swoim wystąpieniu wskazała, że zbyt mało uwagi poświęca się wspieraniu rodzin naturalnych przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Projekt Ustawy niestety pogłębia dysproporcje  pomiędzy wsparciem finansowym na dzieci w rodzinie zastępczej  a wsparciem w rodzinie naturalnej. Poza tym model Asystenta Rodzinnego w formie proponowanej przez ustawodawcę to kolejny specjalista-teoretyk, a powinna to być osoba rzeczywiście asystująca zagrożonej rodzinie w jej codziennym życiu.

Taki model proponuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach. Asystentem Rodzinnym (AR) może być każda osoba z zawodowym lub średnim wykształceniem, z doświadczeniem życiowym, która wychowała lub wychowuje co najmniej troje dzieci, miała w życiu czas kiedy nie pracowała zawodowo, a zajmowała się domem. Dzięki temu może dzielić się własnym doświadczeniem życiowym, rozumie trud wychowania większej liczby dzieci.

Wprowadzenie od ponad półtora roku AR przyniosło już efekty.
Praca Asystenta Rodzinnego w znacznym stopniu przyczyniła się do zmniejszenia liczby dzieci w opiece zastępczej w Powiecie Polickim.

Mamy taką nadzieję, że model wspierania rodziny dysfunkcyjnej, który przynosi tak dobre rezultaty w naszym powiecie, choć w części wpłynie na decydentów Ustawy i przyniesie realne rozwiązania na szerszym polu.

Dołączamy do przeczytania dwa materiały do protokołu przedłożone w Sejmie:

1. O systemie opieki nad dzieckiem i rodziną w Powiecie Polickim

2. O modelu „Asystenta rodzinnego” wypracowanego w PCPR w Policach