Konferencja i podsumowanie projektu "Szlaban"

12 grudnia 2011 (w poniedziałek) w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach, odbyła się konferencja podsumowująca nasz projekt "Szlaban", którego celem była edukacja i podnoszenie świadomości społecznej odnośnie zjawiska przemocy w rodzinie wśród mieszkańców powiatu polickiego. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele reprezentujący różne instytucje zajmujące się problematyką przemocy w rodzinie, w tym instytucje pomocy społecznej, policji, prokuratury, oświaty, służby zdrowia.

Konferencję otworzyła Pani Anna Rybakiewicz, Wicestarosta Policki. Następnie głos zabrała Pani Poseł Magdalena Kochan, mówiąc m. in. że obecne prawo wreszcie pozwala skutecznie odizolować sprawcę przemocy domowej od ofiary, a nie jak to miało miejsce uprzednio - ofiarę od sprawcy (przeważnie to ofiara wyprowadzała się z mieszkania, a sprawca pozostawał bezkarny).

Kolejne wystąpienie poświęcone było procedurze Niebieskiej Karty, którą wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”. Temat ten omówiła Pani Marzena Bartosiewicz z Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 

Następnym prelegentem była Pani Prokurator Rejonowy Bogumiła Matecka z Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód, która wyjaśniła kwestię powiadamiania organów właściwych do prowadzenia postępowania przygotowawczego, w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa. Jeszcze przed zakończeniem pierwszej części konferencji Panie Teresa Abram i Katarzyna Bąk z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach zaprezentowały zgromadzonym gościom realizowany od sierpnia 2011 r. projekt „Szlaban”.



W trakcie konferencji został pokazany, nieemitowany jeszcze odcinek serialu "Głęboka woda", który w realistyczny sposób ukazywał zjawisko przemocy domowej i pracę służb pomocy społecznej. Po projekcji trudno było oprzeć się silnym emocjom jaki wywołał ten film. Gorąco polecamy ten serial, który znakomicie oddaje realia pracy pracowników pomocy społecznej oraz problemów z jakimi stykają się na co dzień. Więcej o serialu tutaj.

Po krótkiej przerwie wystąpienie miał Pan Jacek Ciechowicz, Główny specjalista ds. Koordynacji Działań w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, który omówił funkcjonowanie zintegrowanego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Był on również moderatorem panelu dyskusyjnego na temat działania służb i instytucji w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie w powiecie polickim. Uczestnikami panelu, który był bardzo dobrą okazją do wymiany opinii byli: Pani Bogumiła Matecka (Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód), Pani Benita Lewandowska (Ośrodek Pomocy Społecznej w Policach), Pani Sylwia Napiontek-Balińska (lekarz rodzinny NZOZ „Salus”), Pani Kamila Dębińska (Gminny Ośrodek Wsparcia Rodziny w Kołbaskowie i Dobrej) oraz Pan Marian Sztobnicki (Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Policach).
 


Zainteresowanych zachęcamy również do obejrzenia szczecińskiego wydania Kroniki, w którym dużo miejsca poświęcono tematowi przemocy domowej oraz naszemu projektowi. Gościem Kroniki była Pani Dyrektor Beata Karlińska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji za udział w niej, w szczególności dziękujemy prelegentom, którzy zechcieli wystąpić i przedstawić swoje referaty.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z konferencji w naszej galerii.