Relacja z wizyty studyjnej realizatorów projektu ISSO

logo Partnerstwa ISSOW dniach 3-4 października 2013 pracownicy PCPR Police, realizujący pilotażowe wdrażania standardów usług i modeli instytucji pomocy społecznej w projekcie „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” realizowane w ramach Priorytetu I: Zatrudnienie i integracja społeczna Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 1.2 Wsparcie systemowe instytucji pomocy i integracji społecznej, odbyli wizyty studyjne w województwie podkarpackim.
Celem wizyty było podzielenie się doświadczeniami przy realizacji pilotażu pomiędzy jego realizatorami.

W pierwszym dniu wizyty studyjnej, 3 października odwiedziliśmy miasto Jarosław spotykając się z przedstawicielami lokalnego Partnerstwa wdrażającego standardy usług. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od odwiedzin w Zakładzie Aktywności Zawodowej prowadzonym przez oddział Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu.
Nowy obiekt, w którym znajduje się jarosławski ZAZ zrobił na wszystkich spore wrażenie, a obiad jaki mieliśmy okazję spożyć, przygotowany przez podopiecznych Zakładu, był tak dobry, że aż chciało się prosić o dokładkę. Po posiłku dołączył do nas przewodniczącym zarządu oddziału PSOUU w Jarosławiu.

wizyta w ZAZ, na fotografii od lewej kierownik ZAZ w Jarosławiu, przewodniczący oddziału PSOUU w Jarosławiu, Pani dyrektor PCPR Police i dyrektor PCPR Jarosław


Tuż po krótkiej wizycie w ZAZ-ie, kolejne miejsce w naszym harmonogramie to spotkanie z dyrektorem Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Jarosławiu, który został utworzony w ramach realizacji pilotażu standardów usług pomocy społecznej.
Po tej wizycie udaliśmy się na spotkanie z przedstawicielami lokalnego Partnerstwa, na którym to wzajemnie podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami z realizacji projektu oraz uwagami co do niektórych standardów i ich możliwości rozpowszechnienia w całym kraju.
Ostatnim miejscem docelowym wizyty studyjnej w Jarosławiu był klasztor sióstr Benedyktynek, w którym oprócz kolacji, mieliśmy okazję go zwiedzić i zapoznać się z jego historią oraz działalnością sióstr zakonnych na rzecz potrzebujących – to tutaj otwarto pierwszy hostel dla ofiar przemocy domowej w Jarosławiu.

spotkanie z przedstawicielami lokalnego partnerstwa w Jarosławiu - konferencja


W godzinach wieczornych wyruszyliśmy do malowniczego Sanoka, położonego w dolinie Sanu u podnóża Bieszczad, następnego miejsca w naszym harmonogramie.

W kolejnym dniu wizyty studyjnej, pierwszym punktem naszego napiętego planu była kilkugodzinna konferencja z przedstawicielami lokalnego Partnerstwa oraz zaproszonymi na to spotkanie przyjaciółmi z rzeszowskiego PCPR-u. Konferencja przerodziła się w gorącą debatę, na której dyskutowaliśmy o wdrażanych standardach usług i modelach instytucji pomocy społecznej. Jednym z palących tematów okazały się zagadnienia związane z ekonomią społeczną, po prezentacji sanockiego CIS-u. Podczas debaty poruszano również problem finansowania niektórych testowanych usług jak, np. pieczy zastępczej.

konferencja w Sanoku - prezentacja partnerstwa ISSO przez dyrekcję PCPR Police


Zakończenie tej części wizyty podsumowaliśmy wspólną fotografią na przepięknym placu obok ratusza miejskiego, w którym to przed chwilą burzliwie debatowaliśmy.

wspólne zdjęcie uczestników wizyty studyjnej na rynku przed ratuszem miejskim w Sanoku


Korzystając z naszego czasu wolnego po obiedzie zwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie znajdują się niezwykłe eksponaty – obiekty mieszkalne, sakralne i użyteczności publicznej od XVII do XX wieku, z regionu polskiej części wschodnich Karpat i Bieszczad.
Po zakończonej wizycie w skansenie czekała nas kolejna atrakcja – szczególnie dla fanów sportów zimowych. Większość z nas po raz pierwszy miała okazję obejrzeć na żywo mecz hokeja na lodzie. Jako, że gościliśmy w Sanoku więc kibicowaliśmy miejscowej drużynie hokejowej, która zmierzyła się tym razem z drużyną z Jastrzębia Zdroju. Mecz był bardzo dynamiczny, a krążek często gościł w siatce jednej bądź drugiej drużyny. Niestety pomimo naszego gorącego dopingu, hokeiści z Sanoka tym razem ulegli rywalowi. Mimo przegranej gospodarzy w meczu hokejowym, nasza wizyta kończyła się w przyjaznej atmosferze.

kibicujemy na meczu hokeja - zdjęcie zbiorowe


Późnym wieczorem nasz gospodarz – dyrektor PCPR w Sanoku oprowadził nas po malowniczych zakątkach sanockiego rynku. Niektórzy już zapowiedzieli kolejną wizytę w Sanoku.

Oba spotkania, które odbyliśmy w czasie wizyty studyjne pokazały podobieństwa, ale także różnice lokalne dotyczące problemów społecznych z jakimi mamy do czynienie w naszej pracy. Mieliśmy okazję porównać także sposoby rozwiązywania niektórych problemów społecznych. Na zakończenie wizyty zaprosiliśmy naszych gospodarzy do odwiedzenia naszego Partnerstwa oraz PCPR-u w Policach.